Czym drewno klejone BSH różni się od drewna KVH?

Brak komentarzy brak ocen

Przy porównywaniu materiałów budowlanych ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi. Szczególnie dotyczy to drewna klejonego BSH i drewna KVH, dwóch popularnych materiałów budowlanych w Polsce. W tym artykule zbadamy skład, wytrzymałość i trwałość, koszt oraz wpływ na środowisko tych dwóch materiałów.

Porównanie składu drewna klejonego BSH i drewna KVH

BSH glulam to rodzaj inżynieryjnego produktu drewnianego, który składa się z wielu warstw tarcicy, sklejonych ze sobą. Warstwy są zazwyczaj ułożone w przeciwnych kierunkach, co zwiększa wytrzymałość i stabilność. Klej używany w BSH glulam to zazwyczaj żywica fenolowo-formaldehydowa, która zapewnia silne połączenie między warstwami. Drewno konstrukcyjne KVH natomiast wykonane jest z litego drewna, które zostało wysuszone i poddane działaniu środków konserwujących, aby zwiększyć jego trwałość. Następnie cięte jest na deski lub belki o różnych rozmiarach, w zależności od zastosowania.

Badanie wytrzymałości i trwałości drewna klejonego BSH i drewna KVH

Drewno klejone BSH oferuje wyższą wytrzymałość i trwałość w porównaniu do drewna KVH ze względu na swoją warstwową konstrukcję. Może być również produkowane z większą dokładnością niż drewno KVH, co skutkuje bardziej spójnym produktem z mniejszą liczbą wad. Drewno klejone BSH ma również większą odporność na uszkodzenia spowodowane wilgocią niż drewno KVH, co czyni je idealnym wyborem do zastosowań zewnętrznych, takich jak tarasy i ogrodzenia. 

Z drugiej strony, drewno KVH oferuje dobrą wytrzymałość i trwałość, ale może wymagać większej konserwacji niż BSH glulam ze względu na podatność na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Może być również podatne na wypaczanie lub rozszczepianie, jeśli nie zostanie odpowiednio przetworzone lub zainstalowane.

Ocena wpływu drewna klejonego BSH i drewna KVH na koszty i środowisko naturalne

Pod względem kosztów drewno klejone BSH jest zwykle droższe niż drewno KVH ze względu na wyższe koszty produkcji. Jednak w dłuższej perspektywie może być bardziej opłacalne ze względu na swoją wyższą wytrzymałość i trwałość. Jeśli chodzi o wpływ na środowisko, oba materiały są uważane za zrównoważone, ponieważ są wykonane z zasobów odnawialnych, takich jak drewno. Jednak BSH jest ogólnie uważane za materiał o mniejszym wpływie na środowisko ze względu na jego dłuższą żywotność i mniejszą potrzebę konserwacji lub wymiany w miarę upływu czasu.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
O czym mówi norma DIN?
Komentarzy:0
brak ocen