Kończy się sezon wakacyjny? Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?

Komentarzy:1 brak ocen

Narzędzia ogrodowe powinny być wykonane z solidnych i jakościowych surowców, dzięki temu będą służyć przez długie lata. Nawet najlepszy materiał może się jednak szybko wyeksploatować, kiedy się o niego nie dba. Takie narzędzie nie będzie już w pełni spełniać swojej funkcji. Po wskazanym czasie wykorzystywania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę trzeba mu przeznaczyć szczególnie po zakończonym sezonie.

Jak zadbać o narzędzia ogrodowe, żeby służyły jak najdłużej?

Narzędzia ogrodowe również podlegają procesowi eksploatacji. Chcąc nieco go spowolnić, należy odpowiednio je konserwować. Proces też należy zacząć od odpowiedniego oczyszczenia. Po każdorazowym użytkowaniu narzędzia ogrodowe powinny być wyczyszczone z pozostałości roślin i ziemi. Przed zakończeniem sezonu trzeba zadać o ich należyte przechowywanie. Unikać miejsc narażonych na dużą wilgoć. Dodatkowo przy ręcznych narzędziach ogrodowych tj. nożyce czy sekator trzeba naoliwić lekko metalowe końcówki. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zabezpieczysz je przed rdzą. 

Co jeśli narzędzia mają silnik lub są elektryczne?

Narzędzia ogrodowe posiadające silnik np. kosiarki trzeba konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać jednak o całkowitym zużyciu paliwa. Zabezpieczamy w ten sposób urządzenie przed ewentualnością przypadkowego uruchomienia. Wszystkie elektryczne urządzenia powinny być dobrze chronione przed wilgocią. Powinno się więc zwrócić uwagę na miejsce magazynowania. Ciemna oraz wilgotna piwnica bez dostępu do powietrza nie jest odpowiednia. Do przechowywania sprawdzi się szopa postawiona w ogrodzie lub garaż. Te miejsca są częściej wietrzone.

Gdzie trzymać zimą narzędzia ogrodowe? 

Narzędzia ogrodowe wymagają odpowiednio przechowywania. Jeśli chcesz nimi pracować przez kilka sezonów, to musisz o nie zadbać. Co to oznacza w praktyce? Muszą one mieć swoje miejsce. Odkładanie ich obojętnie gdzie doprowadzić do szybszego uszkodzenia. Metalowe narzędzia leżące w wilgotnych warunkach zaczną zachodzić rdzą. Wydziel w swoim garażu bądź szopce miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie dla sprzętu ogrodniczego. Lepsza organizacja pracy i zdecydowanie dłuższa eksploatacja.

Komentarze
Gustaw Malinowski

Uwielbiam dbać o swoje narzędzia! Majsterkowanie i prace w ogrodzie są moimi pasjami.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Uwielbiam dbać o swoje narzędzia! Majsterkowanie i prace w ogrodzie są moimi pasjami.

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora