Kontrola jamy ustnej — z jakiego powodu pozostaje tak istotna?

Komentarzy:1 brak ocen

Zdarza się, że ból zęba jest na tyle dotkliwy, że stajemy się cieniem samego siebie. Obawa przed dentystą nie powinna sprawiać, że unikamy wizyt, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Kontrolne wizyty powinny być przyjemne, a już na pewno nie takie, które powodują ból lub dyskomfort. Warto regularnie badać stan swoich zębów oraz jamy ustnej, aby uniknąć poważnych skutków zaniedbania.

Kontrola stanu zębów – jak często ją wykonywać? 

Raz na pół roku zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje nierzadko istotnymi kłopotami w leczeniu. Z tej przyczyny tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli i nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na rozpoznanie ewentualnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej lub dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – poniesiemy również mniejsze koszty.

Rutynowy przegląd stomatologiczny

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, stomatologowi niezbędny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy wykorzystywać, by ustrzec się konkretnego kłopotu.

Jest to dobry moment, by powiedzieć dentyście o naszych bólach i dolegliwościach występujących w konkretnych momentach, np. czułość na zimno. Potem dentysta diagnozuje nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zaznajomi się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest odpowiedni albo występują zaledwie drobne wątpliwości co do odpowiedniej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dobrać należyty rodzaj pasty, szczoteczki do zębów czy rodzaj nici dentystycznej do właściwej higieny. W poniektórych przypadkach stomatolog może przekazać nas do innego specjalisty, np. ortodonty lub chirurga zębowego.

Kiedy wykonać zdjęcie rentgenowskie szczęki? 

W cięższych przypadkach konieczne jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny oraz jak jest usytuowany kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również konieczne przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, dentysta może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Przegląd dentystyczny u kobiet w ciąży i dzieci

Zwłaszcza ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia 2 roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeżeli masz w planach zajść w ciążę, należałoby wybrać się do dentysty. Najlepiej zrobić to przed ciążą, lecz jeżeli nie zdążyłaś tego zrobić, koniecznie wybierz się w trakcie pierwszego trymestru. Mimo tego, że wiele zabiegów nie może być wykonane w tym czasie, wiedza od specjalisty pozwoli Ci zaplanować je na drugi trymestr ciąży.

Oceń artykuł
Komentarze
Radomir Krajewski

Ja mam aż gęsią skórę jak sobie pomyśle o tym, że mam iść na wizytę.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja mam aż gęsią skórę jak sobie pomyśle o tym, że mam iść na wizytę.

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora