Lektury szkolne, które podbiją serca małych i dużych

Brak komentarzy brak ocen

Czytanie książek ma niezmiernie wiele zalet i bardzo korzystnie wpływa na kształtowanie się mózgu. Dlatego tak ważne jest, żeby uczyć czytania już najmniejsze dzieci. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele książeczek dla najmłodszych, które pozwalają zaprzyjaźnić się z książką już tym maluchom, które nie skończyły nawet roku życia. Istotne jest, żeby nigdy nie przerywać tradycji czytania z dziećmi i dla dzieci. Zanim poślemy nasze pociechy do szkoły, gdzie będą musiały czytać lektury, w naszym, rodziców zakresie leży utwierdzenie dzieci w przekonaniu jak ważne i rozwijające jest czytanie książek.

Opowieść o dzieciństwie Tuwima jest lekturą szkolną? 

Znakomita, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to olbrzymia przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To bardzo dobry sposób na zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych wierszy dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka w kanonie lektur dla szkoły podstawowej 

Czytelnicy mogą się bardzo zdziwić, że tak wspaniale napisana historia jest szkolną lekturą. To bardzo dobrze, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Niezapomniana historia Lampo – O psie, który jeździł koleją

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, jak również o tęsknocie i szczególnej więzi, która może połączyć człowieka i jego czworonoga.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – lektura pełna zagadek do rozwiązania 

Kolejny kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak bardzo rzetelnie ukazuje świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko jest zawarte w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy super wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Popularne tytuły lektur dla nastolatków 

Historie z życia Mikołajka, małego francuskiego chłopca, i jego kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, lub zabrać tę książkę na wakacje. Dużo dobrego humoru oraz interesujących przygód Mikołajka i jego szkolnych kompanów, z przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Na pewno jest to lektura, jaką czyta się z przyjemnością.

Balladyna autorstwa Juliusza Słowackiego jako lektura dla starszych klas szkoły podstawowej

Może nie jest to najtrafniejszy wybór na niesztampową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić perspektywę postrzegania, aby okazało się, że jest to bardzo wciągająca książka! Wyobraźmy sobie dzisiejszą rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora – film na podstawie tej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów i postacie mogłyby równie dobrze być przedstawione w stylu greckiej tragedii. Pozytywnym aspektem jest forma dramatu, dzięki której szybko się go czyta.

Stowarzyszenie umarłych poetów znalazło się w kanonie lektur  

Nancy Kleinbaum wiernie odtworzyła scenariusz Toma Schulmana. Zarówno w filmie pod tym samym tytułem, jak i w książce wydarzenia rozgrywają się dosyć dynamicznie i można szybko zauważyć, jak zmieniają się poglądy i nastawienie do życia głównych bohaterów. A wszytko za sprawą zwariowanego nauczyciela angielskiego. Pragnął wskrzesić on w swoich uczniach zamiłowanie do życia i spowodować, aby myśleli o nim w indywidualny sposób. Bardzo interesująca i niezwykle wzruszająca opowieść z ważnym i mądrym przesłaniem, które nie traci na znaczeniu. Film miał swoją premierę w 1989 roku, a książka została wydana w 2015 roku. To doskonale ukazuje uniwersalność i ponadczasowość tej pięknej historii.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora