Maszyna do szycia – którą wybrać? Poznaj typy maszyn!

Brak komentarzy brak ocen

Oferta maszyn do szycia jest bogata i bardzo różnorodna. Warto się z nią zapoznać, aby wybrać maszynę najbardziej odpowiednią dla swoich potrzeb. Oczywiście żadna maszyna nie potrafi wszystkiego, więc może się okazać, że będziesz potrzebować więcej niż jednej. Szycie i tworzenie na pewno dostarczy ci ogromnej radości!

Stebnówka

Stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma tylko jeden ścieg, prosty. Małą ilość funkcji uzupełnia jednak jej niezawodność, moc i wysoka jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór oraz innych grubych, twardych materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się do szycia torebek i plecaków, taki typ maszyny można odnaleźć u szewca bądź kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Jest to najpopularniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru mamy kilka typów ściegów. W zależności od modelu taka maszyna może być mechaniczna bądź elektroniczna – komputerowa, posiadająca panel elektroniczny do wyboru rodzaju, długości i szerokości ściegu. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, natomiast zaletą jest z całą pewnością niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest zróżnicowana w zależności od modelu, może ich być od kilku do kilkudziesięciu.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających na krawędzi materiału. Jest stosowana do scalania, wykańczania, a także do obszywania tkanin i dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery czy pięć nitek, każda z nich przechodzi przez swój niezależny chwytacz. Jest to pierwszorzędne uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet gdy jest ona wyposażona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny mamy pracujący nóż, który zrównuje oraz ścina brzegi przeszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej nazywany renderką

Renderka pozwala na utworzenie ściegu drabinkowego, który ma za zadanie solidnie i efektownie scalić materiał, w szczególności dzianinę. Bardzo podobny do overlocka, zapewnia jednak przeszywanie materiału nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Tego typu wykończenie można spotkać na większości dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni i brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka oraz coverlocka, istne kombo! Doskonały sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, przede wszystkim dzianiny. Taka maszyna często ma dodatkowo opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Zajmuje może nieco więcej miejsca niż overlock. Jednak dzięki ogromnym możliwościom doboru ściegów, wyboru przeróżnej liczby nitek i igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecinnych spodenek, po atrakcyjne sukienki, a nawet bluzy z kapturem o złożonej konstrukcji.

Kieszonkowa maszyna do szycia

To ciekawostka i gadżet, który można zabrać ze sobą w podróż służbową, na urlop czy zastosować do drobnych napraw. Niestety, wyjątkowo trudno jest podtrzymać prostą linię ściegu, więc raczej nie zastąpi ona pełnowymiarowej maszyny w szyciu różnego typu materiałów.

Hafciarka

Maszyna typu hafciarka nie służy do szycia, ale pozwala na wykonywanie wyjątkowych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin i dzianin.  Na rynku dostępne są różnorodne hafciarki komputerowe umożliwiające kreowanie nieskończenie dużej ilości wzorów z użyciem wielu kolorów nici. Efekt może być niesamowicie ciekawy – ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia właściciela takiej maszyny!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora