Na jakiej zasadzie działa kalander do odzieży?

Brak komentarzy brak ocen

Współczesne metody obróbki odzieży są niezwykle zaawansowane, a jedną z kluczowych technologii używanych w tej branży jest kalanderowanie, czyli prasowanie tekstyliów pod wpływem temperatury i wysokiego ciśnienia. Proces ten pozwala na nadanie tkaninom odpowiednich właściwości, takich jak gładkość, miękkość czy połysk. Warto przyjrzeć się bliżej temu procesowi i zrozumieć, jak działa kalander do odzieży.

Budowa i zasada działania kalanderów

Kalandery są maszynami przemysłowymi, które składają się zazwyczaj z kilku cylindrów ustawionych jeden nad drugim. Górne cylindry są grzewcze, a dolne chłodzące - ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie tkaniny do procesu kalanderowania. Tkanina przemieszcza się pomiędzy tymi cylindrami pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia, co sprawia, że zmieniają się jej właściwości. W wyniku przechodzenia przez różne strefy temperatury i ciśnienia zachodzą reakcje chemiczne i fizyczne, które prowadzą do trwałych zmian w strukturze materiału.

Na rynku dostępne są różne modele kalanderów, które różnią się między sobą konstrukcją, zastosowaniem oraz efektami końcowymi. Warto zwrócić uwagę na trzy najbardziej popularne typy kalanderów do odzieży, które w praktyce stosuje się najczęściej. Pierwszym z nich jest kalander płaski, który nadaje tkaninom gładką powierzchnię i połysk, dzięki wykorzystaniu dużego ciśnienia i temperatury. Drugim typem jest kalander żłobkowany, który umożliwia uzyskanie efektu reliefu na tkaninie poprzez nacinanie jej powierzchni. Ostatnim przedstawicielem tej grupy jest kalander hydrauliczny, który wykorzystuje siłę hydrauliczną do prasowania materiałów o wysokiej gramaturze.

Zastosowanie kalanderów w przemyśle odzieżowym

Kalandery są niezwykle istotnym elementem procesu produkcyjnego w przemyśle odzieżowym, ponieważ pozwalają na osiągnięcie pożądanych właściwości tkanin. Wykorzystuje się je m.in. do nadawania gładkości i połysku tkaninom stosowanym na wykończenia odzieży, co wpływa na walory wizualne produktu, jego trwałość oraz wygodę noszenia. Ponadto kalanderowanie może również służyć do nadania właściwości hydrofobowych lub antystatycznych materiałom, co z kolei przekłada się na ich funkcjonalność i szerokie spektrum zastosowań. Warto dodać, że kalandery są też wykorzystywane do nadawania stabilności geometrycznej tkaninom, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów elastycznych oraz wzorzystych.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
O czym mówi norma DIN?
Komentarzy:0
brak ocen