Wszystko o pracy wulkanizatora!

Brak komentarzy brak ocen

Wulkanizator kojarzy nam się z wymianą opon w samochodzie dwa razy do roku. Jednak praca ta jest bardziej obszerna i dużo więcej jest w stanie nam zaoferować! Wulkanizator ma obowiązek serwisować opony, to znaczy przywrócić je do pełnej użyteczności, poprzez konserwacje i wymianę kół i opon czy łatanie dziur w oponach przy pomocy łat. W naszym dzisiejszym wydaniu postanowiliśmy opisać specyfikę tego zawodu, do którego serdecznie Cię zapraszamy!

Jak wygląda zawód wulkanizatora?

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia specjalistycznej szkoły. Sympatycy tego zawodu uczą się pracy na przykład przez kursy. Pośród reprezentantów tego zawodu największą grupę tworzą abiturienci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie szkolenia, kandydat mieć powinien także siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony są dosyć ciężkie. Zdejmowanie i zakładanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co należy do zadań wulkanizatora w pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci przyjeżdżają do nich przy okazji cyklicznej wymiany ogumienia w swoich pojazdach. Innym często realizowanym zajęciem jest odnajdywanie oraz klejenie dziur w oponach. Do zadań należą również konserwacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują wachlarz metod. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę również nad felgami w pojazdach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i również felgi. Prostują skrzywione z odkształceniami. Zajmują się także renowacją oraz malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem, a także wyważarki do kół.

Czy opłaci się pracować na stanowisku wulkanizatora?

Zapotrzebowanie na pracę wulkanizatora będzie zawsze, ponieważ jest coraz więcej pojazdów. Zakłady wulkanizacyjne mogą najwięcej zarobić w czasie, kiedy wszyscy wymieniamy opony, czyli wczesną wiosną czy zimą. Jednak w innych miesiącach biznesy wulkanizacji także świetnie sobie radzą, poprzez przechowywanie kół klientów, serwisowanie pojazdów bądź bieżącym renowacjom felg oraz ogumienia!

Oceń artykuł
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Wszystko o pracy wulkanizatora!
Komentarzy:0
brak ocen