Jak skutecznie zbierać wodę deszczową?

Brak komentarzy brak ocen

W okresie jesienno — wiosennym nie jesteśmy zaskoczeni wielkimi ulewami, pod warunkiem że zabezpieczyliśmy nasz dom systemem odprowadzającym wodę do sieci ogólnospławnej, kanalizacji deszczowej czy też posiadamy na naszej działce zbiornik retencyjny lub dół chłonny. Ustawa o Prawie wodnym z dnia 18 lipca 2002 roku nakazuje sprawne odprowadzanie wody z każdej posesji!

Co zrobić, jeśli pojawiają się kłopoty z odprowadzeniem wody?

Wadliwy montaż rynien wokół domu bądź brak montażu w ogóle, będzie owocował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się oraz spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie gromadzić się błoto w miejscach, gdzie systematycznie gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w podłoże. Jednakże jeśli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Poszukaj rozwiązania na gromadzenie wody deszczowej!

Kiedy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie gromadzić, by potem wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Woda deszczowa dobrym pomysłem na oczko wodne!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego lub stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w trakcie intensywnych opadów nie został przepełniony, a przede wszystkim powinien być bardzo szczelny. W tym celu należałoby zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Idealnym pomysłem na zbieranie wody deszczowej jest zbiornik!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, jakie możemy magazynować w tego typu zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, ponieważ ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które montujemy w gruncie oraz poprzez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Zdecyduj się na drenaże lub skrzynki rozsączające!

Bardzo chętnie wybieranym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem na zmagazynowaną wodę są skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego, do których zamocowane są sączki, a które stopniowo przepuszczają wodę deszczową. Skrzynki montowane są pod ziemią, a ilość i układ ich rozłożenia należy do Twojej decyzji. Podobnym rozwiązaniem są drenaże, czyli przedziurawione rury, mimo to skrzynki są dużo skuteczniejsze!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak skutecznie zbierać wodę deszczową?
Komentarzy:0
brak ocen